Модерното правило за възпитание, което вреди на детето
5197
Децата отлично се приспособяват и знаят нашите слаби места и поради това...
В наши дни се отнасяме към възпитанието на децата супер отговорно. Не просто сме въвлечени в живота им. Буквално работим "родители". За последните се появиха куп книги, статии, лекции и нови методи на възпитание.
Но повечето тенденции са базирани на категорично отричане на миналия опит. Вместо строго възпитание – абсолютна свобода. Вместо уважение към родителя, приятелство. Вместо строги правила на поведение – пълното им отсъствие. От едната крайност минахме в другата.
Да поговорим за излишната свобода…
Идеята за свободно възпитание често се бърка със слободия, с отсъствие на правила и норми. На детето се позволява всичко, тъй като родителите се стремят да му позволят да се усеща уверено. Но изходът е обратен – детето започва да нервничи.
Опасност: отсъствие на опора, неувереност
Защо? Защото детето има нужда от граници, правила и норми. Именно границите му създават усещане за безопасност и определеност.
Ако няма правила, децата започват да се чувстват неспокойни. Това не означава обаче, че трябва да изберете твърде строги рамки, каквито примери има в миналото.
Трябва да предложите опора.
Какво да направите?
Изберете едно-две правила, които нито детето, нито вие ще нарушавате при никакви условия.
Ако кажем, че детето може да играе на таблета по един час на ден, то трябва да следваме това правило. Родителското „не“ трябва за означава „не“, независимо от това какво прави детето в този момент: валя се по пода, рита с крака, крещи или пък се доближава към нас и започва да ни се подмазва и моли.
Децата отлично се приспособяват и знаят нашите слаби места. Поради това, преди да кажете „не“, трябва да сте убедени, че сте готови да приемете всички последствия оттук нататък. Не бива да се отказвате в нито един момент.
Само няколко „не“ и детето ще почувства границите. То ще усети опората, за която говорим. И свободата наистина ще стане свобода, а не слободия.
Добави коментар