Грип по време на бременност
659
Грипът по време на бременност носи рискове за бебето
Грипът може да бъде опасен за бременната, тъй като имунната система през този период отслабва и прави жената по-предразположена към разболяване. Грипът в такъв момент може много бързо да се развие и да бъде усложнен от инфекции като пневмония. Той носи определени рискове и за бебето като преждевременно раждане например.
Какви са симптомите?
Грипът обикновено започва с температура, умора, главоболие, последвани от хрема, кихане, възпалено гърло, кашлица, разтрисане. Възможни са също диария и повръщане.
Грипът обикновено започва с температура, умора, главоболие
Какво трябва да направите?
Ако почувствате някои от симптомите на грипа, останете вкъщи, ограничете контактите с други хора и се свържете с лекаря си, който ще прецени какво лечение или изследвания са необходими. Дори да нямате някои от сипмтомите, ако сте имали контакт с болен от грип по време на бременността си, се консултирайте незабавно с вашия доктор какви превантивни мерки да вземете.
Как се лекува грипът при бременни?
Употребата на повечето лекарства по време на бременност е забранена. Въпреки това грипът трябва да бъде лекуван от самото начало, за да се избегнат усложнения. Гинеколозите препоръчват основно парацетамол и лекарствата, които съдържат парацетамол, като най-безобиден по време на бременност. В никакъв случай обаче не го взимайте по своя преценка.
По-сериозните грипни състояния изискват допълнително лечение, което трябва да обсъдите с лекаря си. Задължително обаче приемайте повече течности и витамини под формата на пресни сезонни плодове или сокове от тях, особено такива, богати на витамин С. Някои специалисти препоръчват и поставянето на противогрипна ваксина на бременни като превантивна мярка.
Някои специалисти препоръчват противогрипна ваксина като превантивна мярка
Внимавайте с личната хигиена
Мийте си често ръцете, включително непосредствено преди ядене и след кихане. Когато няма вода и сапун наоколо, използвайте мокри кърпи или гел за дезинфекциране. Не пипайте очите, носа и устата си с ръце малко след като сте ги измили. Дори да си мислите, че са чисти, след като сте ги измили само преди 10 минути, всяко действие като отваряне вратата на хладилника в офиса или докосването до клавиатурата на компютъра вече ги прави потенциален приносител на вируса.
Имайте предвид, че бактериите и вирусите върху твърди повърхности живеят от два до осем часа. Затова редовно почиствайте вкъщи и в офиса това, до което най-често се докосвате като бравите на вратите, телефона, мишката и клавиатурата на компютъра. Стойте поне на 2 метра разстояние от болни хора, дори и вкъщи.
Добави коментар