7 довода срещу таблета, смартфона и т.н.
601
Знаем, че е трудно, но педиатри съветват да въведем конкретно ограничение, когато децата ги използват
Чудите се дали може да давате на детето своя таблет? А колко време може да се занимава с него, без това да му навреди.
Ето какво мислят педиатрите от САЩ. Те съветват да ограничаваме децата под 12-годишна възраст, когато става дума за взаимодействие с такъв тип технологии.
Разбира се, трудно е да си представим, че съвременно дете не бива да се докосва до смартфон и таблет. Категорично обаче работата с тях трябва да бъде контролирана.
Според педиатрите от САЩ децата до 2-годишна възраст изобщо не бива да работят с тези устройства. Децата между 3-5 години – трябва да разполагат с тях до 1 час дневно. А децата от 6-18 години – могат да играят не повече от 2 часа дневно.
Когато позволенето време надвишава 4-5 пъти тези препоръки, това може да провокира сериозни последствия:
1/ Задържане на умственото и физическото развитие
Мозъкът на детето се развива стремително. До 2-годишна възраст то увеличава размера си 3 пъти, а самото развитие продължава до 21-ата година.
Този процес се определя от стимулите в околната среда или пък тяхното отсъствие.
Прекалената употреба на технологиите – интернет, таблети и телевизия дори, затормозяват развитието. Проявяват се неспособност за концентриране на вниманието, повишена импулсивност, понижаване на самоконтрола и оттам истерии.
2/ Затлъстяване
Вредата от устройствата може да се отчете и по това, че създава предпоставки за покачване на телесното тегло на децата.
3/ Недоспиване
60% от родителите в наши дни не следят как децата прекарват времето си с таблет или телефон в ръка. Поради това малчуганите често с часове играят с тях. Това води до недостатъчно сън и отключване на заболявания.
4/ Психически разстройства и агресия
Прекаленото използване на технологии е сред основните причини за повишаване на нивото на депресиите, стреса, нервността, дефицита на внимание, аутизма, биполярното разстройство, психозат и др.
5/ Цифрово слабоумие
Прекалената работа с технологиите води до възникване на дефицит на внимание, проблеми с концентраицята и паметта.
6/ Зависимост
Колкото повече родителите са привързани към технологиите, толкова по-малко време отделят те за децата си. Недостигът на родителско внимание кара децата да се привързват към своите цифрови играчки.
Всяко 11 дете на възраст 8-18 години е зависимо от технологиите.
7/ Излъчване
През май 2011 г. Световната здравна организация класифицира мобилните телефони като категория на риск 2В – възможен канцероген, поради радиационно излъчване.
Добави коментар